MENÜ

Hódmezővásárhely, Észak Utcai Óvoda

 

 

 

 

 

 

HÓDMEZŐVÁSÁRHELY MEGYEI JOGÚ VÁROS ÖNKORMÁNYZAT

Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvoda

 

 

HÁZIRENDJE

 

 

 

 

 

 

2019/2020

 


  1. Általános információk az óvodáról

 

1.1      AZ ÓVODA NEVE:

 

Fenntartó:         Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzat

Óvoda neve:     Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzat

Hódmezővásárhely Egyesített Óvoda

 

Az óvoda szerkezete:

 

1.Székhely óvoda: Magvető utcai Óvoda, Magvető u. 2.

Telephelyei:    1.Szent István utcai Telephely Szent I. u. 73.

2.Észak utcai Telephely Észak u. 94.

 

 

Tagintézményei: 1.1.Oldalkosár utcai Tagintézménye, Oldalkosár u. 14.

Telephelyei:   1.1.1.Oldalkosár utcai telephely, Oldalkosár u. 4.

1.1.2.Szabadság téri Telephely, Szabadság tér 93.

 

1.2.Nádor utcai Tagintézménye, Nádor u. 23.

Telephelyei:    1.2.1.Klauzál utcai telephely, Klauzál u.33.

1.2.2.Tornyai utcai telephely, Tornyai u.. 15.

        Egyéb telephely: 1.2.3. Nádor u. 35.

 

       1.3. Pál utcai Tagintézménye, Pál u. 54.

Telephelyei:    1.3.1. Pálffy utcai telephely, Pálffy u. 41.

1.3.2.Malom utcai telephely, Malom u. 25.

 

A Hódmezővásárhelyi Egyesített Óvoda vezetője:

Borsiné Csontos Ilona Pál u. Tagintézmény Pál u. 54. Tel: 62/242-025

Ügyfélfogadása: előzetes egyeztetés szerint

 

Tagintézmények-vezetői:

Oldalkosár Tagóvodai egység: Maksa Zsuzsa Oldalkosár u. 14. Tel: 62/242-126

Nádor u.-i Tagóvodai egység:Bereczkiné Palócz Ibolya Nádor u. 23. Tel:62/244-016

Magvető Óvodai egység:Patkósné Dezső Katalin Tel: 62/242-448

Ügyfélfogadásuk: előzetes egyeztetés szerint.

 

1.3. Szolgáltató társintézmény

1.3.1 Hódmezővásárhelyi Pedagógiai Szakszolgálat

Elérhetősége:              Hódmezővásárhely Szék u.  Tel: 221-906

Ügyfélfogadás:          Hétfőtől csütörtökig 8.00-16.00 óra között

Pénteken: 8.00-13.00 óra között

Szolgáltatások:           Magatartás,- beilleszkedési,- és tanulási nehézségek diagnózisa és terápiája

A szolgáltatások igénybe vétele: telefonon történő egyeztetés szerint, vagy személyes időpont egyeztetés után ingyenesen és önkéntesen vehetők igénybe.

 

1.3.2. Kozmutza Flóra Óvoda Általános Iskola, Szakiskola, Kollégium, Gyermekotthon, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény.

Elérhetősége:              Hódmezővásárhely Kutasi u. 34-36. Tel: 62/246-074

Szolgáltatások:           Különleges gondozást igénylő gyermekek ellátása

A fejlesztő foglalkozások és logopédiai ellátás biztosítása előzetesen a szűrővizsgálaton részt vett gyermekek közül a rászorulók részére történik. A foglalkozásokat a szakszolgálat szakemberei végzik.

A különleges gondozás (SNI) ellátása a szakértői bizottság hatályos szakvéleménye alapján történik. A foglalkozásokat az EGYMI szakemberei végzik.

 

1.4. Az óvodák nyitva tartásai

 

Hétfőtől péntekig       6.00.órától-17.00. óráig

 

 

1.5. A 2019/2020-as tanév rendje

 

A nevelési év:             Folyó tanév szeptember 1.-től augusztus 31.-ig

Az oktatási év:           Folyó tanév szeptember 1.-től május 31.-ig

Az iskolai őszi szünet és a tavaszi szünet ideje alatt csoportösszevonással, ügyeleti rendszerrel működnek az óvodák.

Az iskolai téli szünet ideje alatt az óvodák is zárva tarthatnak.

 

Nyári élet az óvodában létszámtól függően csoportösszevonással:

Folyó tanév évzárótól tanévkezdésig

 

  • Az óvoda tervezett nyári zárva tartása a karbantartás, a nagytakarítás idejére:

 

  • Nyáron 1 hónap időtartamra. 2020. nyarán augusztus hónapban.

 

Kérjük a szülőket, hogy éves szabadságuk tervezésekor vegyék figyelembe az óvoda téli,- és a nyári zárva tartását.

A nyári zárva tartás pontos időpontjáról a februári szülői értekezleten is értesítjük a szülőket! Bezárás alatt -óvodai ellátás igénylése esetén- a nyitva tartó tagintézmények/telephelyeik vehetők igénybe.

 

Az óvoda vezetője egy nevelési éven belül öt nevelés nélküli munkanapot  jelölhet ki szakmai továbbképzésre, nevelési értekezletre, egyéb szakmai feladatok megvalósítása érdekében. Ennek időpontjáról a szülőket legkésőbb a zárva tartás előtt 7 nappal értesítjük.

 

 

  1. Gyermek az óvodában

 

Az óvodai felvétel, átvétel

A beiratkozás általános tudnivalóit a Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város Önkormányzat jegyzője által kiadott és minden önkormányzat által közzétett „HIRDETMÉNY AZ ÓVODAI FELVÉTELEKRŐL” című dokumentum tartalmazza.

 

Jelentkezni a meghirdetett időpontban a lakóhely szerinti körzetileg illetékes – vagy választott – önkormányzati, továbbá nem önkormányzati óvodába lehet.

 

  1. szeptember 1-től kezdődően óvodába kötelező beíratni a 3. életévét folyó tanév augusztus 31-ig betöltött gyermeket. A Köznevelési törvény alapján lehetőség van a 2,5 éves gyermek felvételére is abban az estben, ha minden, a településen lakóhellyel, ennek hiányában tartózkodási hellyel rendelkező 3 éves és annál idősebb gyermek óvodai felvételi kérelme teljesíthető. NKT 8.§ (1).

 

Az a szülő vagy törvényes képviselő, aki a szülői felügyelete vagy gyámsága alatt álló gyermekét kellő időben az óvodába nem íratja be szabálysértést követ el. (Hivatkozás: 2012. évi II. tv. 247§)

 

 

Óvodai beíratáshoz szüksége dokumentumok:

  • A gyermek születési anyakönyvi kivonata, lakcímkártya, orvosi igazolás, TAJ száma

Nem magyar állampolgárságú gyermek számára útlevél, letelepedési engedély,

  • A szülők, gondviselők lakcímkártyája és együttes nyilatkozata a szülői felügyeleti jogállásról. Nem magyar állampolgárságú szülő esetében a tartózkodási jogcímet tartalmazó okiratok.

 

Gyermekek átvétele: A mindenkor érvényben lévő jogszabály alapján hivatalos átjelentkezés útján történik, melynek nyomtatványát az óvodavezetők töltik ki és küldik meg kölcsönösen egymásnak.

 

Az óvodába járási kötelezettség alóli felmentés szabályai NKT. 8 § (2)

Felmentés a 3, illetve a 4 éves gyermekeket érintheti abban az esetben, ha a szülő az erre vonatkozó kérelmét indokolással önkormányzati fenntartású óvoda esetében a gyermek lakóhelye, annak hiányában tartózkodási helye szerint illetékes jegyző részére benyújtja döntésre. A jegyző a döntését a gyermek lakóhelye, annak hiányában tartózkodási helye szerint kijelölt (körzetes) óvoda vezetője és a gyermeket gondozó védőnő egyetértésével hozhatja meg. Az egyetértő vélemények beszerzésének terhe tehát nem a szülőkre hárul. 2019. július 26-tól érvényes törvény szerint a felmentés a gyermek 4. éves koráig kérhető. Ez a törvényi szakasz 2019. december 31-ig hatályos.

  1. január 1-jétől a kérelmet már nem a jegyző számára kell benyújtani, és a benyújtás határnapja is meg van határozva. A szülő a tárgyév május 25. napjáig benyújtott kérelme alapján a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, a Kormány rendeletében kijelölt szerv felmentheti az óvodai foglalkozáson való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, sajátos helyzete indokolja.

 

 

Óvodai jogviszony megszűnése:

  • 11/1994. (VI.8.) MKM rendelet a nevelési oktatási intézmények működéséről. 28§ ( 1) megszűnik az óvodai elhelyezés- a közoktatási tv. 74§ (3) bekezdésében foglaltak kivételével-, ha a gyermek az óvodából igazolatlanul 10-nél többet van távol, feltéve, hogy az óvoda a szülőt legalább 2 alkalommal írásban figyelmeztette az igazolatlan mulasztás következményeire.
  • Megszűnik az óvodai jogviszony, ha az óvodába járási kötelezettségét a gyermek külföldön teljesíti Ennek határnapja a tanköteles kor elérésének időpontja.

Nem szüntethető meg az óvodai jogviszony akkor, ha a gyermek a gyámhatóság intézkedésére került felvételre, továbbá a Kt. 24.§ (3) bekezdése alapján vesz részt óvodai nevelésben.

 

Gyermek külföldi tartózkodása

Ha a család külföldi szolgálata, munkavállalása miatt a gyermek is külföldön él, ebben az esetben a 20/2012 (VII.31.) EMMI rendelet 20.§ (2) bekezdése szerint kell eljárni.

Ha családi okok miatt a gyermek várhatóan külföldön fogja teljesíteni a további óvodakötelezettségét, ebben az esetben a szülő ennek várható idejéről az óvodavezetőt is és a gyermeke lakóhelye, annak hiányában tartózkodási helye szerint illetékes jegyzőt kell, hogy előzetesen értesítse. Ezzel összefüggésben megszűnik annak az óvodaköteles gyermeknek az óvodai jogviszonya, aki óvodakötelezettségét külföldön teljesíti. Ennek határnapja a tanköteles kor elérésének időpontja.

 

A tankötelezettség

Nkt. 45. §(2) A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, legkésőbb az azt követő évben tankötelessé válik.

  1. január 1-jén hatályba lépő új előírás szerint (Nkt. 45. § (2)): …A szülő kérelmére a felmentést engedélyező szerv döntése alapján a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. A szülő kérelmét az iskolakezdés évében január 15-éig nyújthatja be a felmentést engedélyező szervhez.

Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, akkor csak szakértői bizottság rendelhető ki... Ha a szakértői bizottság a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidő előtt ( adott év január 31. előtt) a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben történő részvételét javasolja, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség.

A köznevelési törvény 94.§ (4) bekezdésében foglaltak szerint a kormány az Oktatási Hivatalt jelölte ki, amely a tankötelezettség kezdetének egy évvel történő elhalasztásával kapcsolatos döntéseket meghozhatja. Tájékoztató: https://www.oktatas.hu/kozneveles/tankotelezettseg_halasztasa/

 

2.1. A gyermekek jogai

  • A nevelési és oktatási intézményben biztonságban és egészséges környezetben neveljék, oktassák. Óvodai napirendjét életkorának megfelelően alakítsák ki. Biztonsága érdekében az óvodában tartózkodása ideje alatt végig óvodapedagógus felügyelete alatt áll.
  • A gyermek emberi méltóságának és személyiségének tiszteletben tartása érdekében nem vethető alá embertelen, megalázó büntetésnek, testi fenyítésnek, zaklatásnak. Ide tartozik az étel erőltetése, a levegőztetés megvonása is. A gyermeket közvetlen vagy közvetett hátrányos megkülönböztetés nem érheti.
  • A gyermek joga, hogy képességének, érdeklődésének megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön.
  • Nemzeti, illetve etnikai hovatartozásának megfelelő nevelésben és oktatásban részesüljön (több szülő együttes kérése alapján.)
  • Vallási, világnézeti, nemzeti vagy etnikai önazonosságát tiszteletben kell tartani. A gyermek nevelése és oktatása az intézmény pedagógiai programja alapján történik, mely szerint az ismeretek közlését, átadását tárgyilagosan és többoldalúan kell megvalósítani. Biztosítani kell a foglalkozásokon, szükség szerint a fejlesztő foglalkozásokon való részvételét.
  • A gyermek cselekvési szabadságát, családi élethez, magánélethez való jogát az óvoda nem korlátozhatja, de a gyermek ezen jogának gyakorlása közben nem veszélyeztetheti saját, illetve társai, az óvoda alkalmazottainak egészségét, testi épségét. Nem akadályozhatja viselkedésével a többiek művelődéshez, fejlődéséhez való jogát.
  • Családja anyagi helyzetétől függően ingyenes vagy kedvezményes étkezésben részesülhet.
  • A gyermek az intézmény eszközeit, berendezéseit, felszereléseit ingyenesen, de rendeltetésszerűen használhatja, arra vigyáznia kell.
  • Életkorának és fejlettségének megfelelően a napirendben és a házirendben megfogalmazottak szerint vegyen részt saját környezetének és az általa használt játékok, eszközök rendben tartásában.
 

2.2. A gyermek ruházata az óvodában

·           Jellemezze praktikusság, kényelem, és tisztaság.

  • A polcon legyen biztosítva váltó fehérnemű és egyéb évszaknak megfelelő váltó ruhadarab.
  • A váltócipő (lehetőleg fehér talpú a linóleum borítás miatt) legyen kényelmes, –praktikus a tépőzárral ellátott- és jellel ellátott (a papucs balesetveszélyes, kényelmetlen)
  • A gyermekek személyes higiénéje miatt a testnevelés foglalkozáshoz legyen biztosítva külön e célra nadrág és póló (ez a tornafelszerelés), a pihenéshez pizsama (nyáron alvós póló).
  • Nem javasolt drágább ruhákat, ékszereket, játékokat, műszaki eszközöket (pl: mobiltelefont, fényképezőgépet, tabletet) az óvodába behozni, amennyiben ez mégis előfordul, az óvoda nem tud ezekért felelősséget vállalni.

 

2.3. A gyermek étkezése az óvodában

A gyermekek számára a szülő a következő étkezéseket igényelheti az óvodában, mely díjtételeit a Közgyűlés határozza meg, változás a közgyűlési határozattól függ.

Egész napos ellátás esetében: Tízórai, ebéd és uzsonna ( jelenleg 600,-)

Félnapos ellátás esetében:      Tízórai (amikor ebéd előtt hazamegy a gyermek) (120,-)

Tízórai és ebéd (amikor ebéd után hazamegy a gyermek) (480,-)

 

Az étkezések időpontjait a csoportok napirendje tartalmazza.

 

Nem etikus a többi gyermekkel szemben és az óvoda tisztaságát is zavarja, ha a gyermek az óvoda területén otthonról hozott élelmiszert (csokoládét, cukorkát, rágógumit) fogyaszt, nassol. Óvodai étkezéshez (tízórai-ebéd-uzsonna) a főzőkonyha (Hód-Menza Kht) által biztosított ételek kerülhetnek a gyermekek számára tálalásra. Otthonról hozott ételek behozására (se tízóraira, vagy uzsonnára, se ebédre) egészségügyi szempontok miatt nincs lehetőség!

Ünnepségek, születésnapok egyéb alkalmakkor házi készítésű étel, sütemény, torta nem hozható be, ilyen alkalomkor kérjük, hogy a boltban, cukrászdában kapott blokkot az óvónőknek legyenek szívesek leadni.

A gyermek speciális diétát követelő ételérzékenysége esetében –kórházi, szakorvosi zárójelentés alapján- igényelni lehet az óvoda vezetőjétől kórházban elkészített diétás étkezést.

 

2.4. Étkezési térítési díj befizetése

Az óvodában tárgyhónapra teljesítik a szülők az étkezési díj befizetését.

Díjbefizetés: minden hónap 10-én vagy az azt követő munkanapon az irodai helyiségében az óvodatitkárnál kell az étkezési díjat befizetni Az étkezési díjszedés pontos időpontjáról a szülők a csoportok faliújságjáról értesülnek.

Az étkezési díj befizetése teljesíthető átutalással is tárgyhó 20-ig a Takarékbank 11500092-11084543-00000000   számlaszámra, ennek igényéről az óvodatitkárt kell értesíteni és egyben kitölteni a szükséges nyomtatványt a számlaszám, lakcím megjelölésével.

Kérjük, hogy átutaláskor a megjegyzés rovatban tüntessék fel: 1. a gyermek nevét, lakcímét, 2. az óvoda nevét, csoportját, és 3. melyik havi díjat utalják.) Utalás esetében a visszaigazolót az óvodatitkárnak bemutatni, vagy e-mailen eljuttatni szíveskedjenek!

Kérjük, hogy a befizetések nyugtáját, vagy az utalás visszaigazolóját min. 1 évig megőrizni szíveskedjenek!

 

Aki az előre kifizetett étkezést időben lemondja, az túlfizetés formájában a következő havi befizetésből kerül levonásra.

Az adott hónapra -tárgyhó 2-ig- előre is le lehet mondani az étkezést, ha előre tudja a család, mikor nem jön a gyermek óvodába, (pl. szünetek, áthelyezett munkanapok, családi utazás…) ekkor, ezeket a napokat a hó eleji díjszedéskor nem is kell kifizetni.

 

Aki az adott hónapban a térítési díjat a jelzett díjbefizetés időpontjában nem fizette be, akkor a hó végén továbbítanunk kell a nem fizető nevét, lakcímét a fenntartónknak és az étkezetést végző szolgáltatónak. A késedelmes fizetéskor a befizetendő összegről az Önkormányzat kiállítja a számlát, amit határidőre be kell fizetni az azon jelzett módon. Elmulasztás esetében az Önkormányzat felszólítást kezdeményez és az érvényben lévő jogszabályok szerint rendelkezik az elmulasztott étkezési díj beszedéséről.

 

A díjfizetés pontos időpontját kérjük betartani!

 

A mindenkor hatályos törvények értelmében a kedvezményes étkezések normatív kedvezményként járnak -benyújtott szülői nyilatkozat alapján- az óvodás gyermekeknek (100% támogatást kap a család az államtól a meleg főétkezésre (ebéd) és a két további étkezésre (tízórai-uzsonna)) Jogszabályi hivatkozás az ingyenes gyermekétkeztetés igényléséhez- (1997.évi XXXI tv. 151§ (5)-nak a 2015.évi LXII tv- módosítása alapján) (Jogszabályi hivatkozás: Magyar Közlöny 2015/105 ( VII.20.)

 

Ennek igényléséhez a „Nyilatkozat a gyermekétkeztetés normatív kedvezményének igénybevételéhez bölcsődei ellátás és óvodai nevelés esetén” c. nyomtatvány kitöltése szükséges, melyet az óvodában lehet igényelni és az igénylő azt büntetőjogi felelőssége tudatában nyújtja be. Adataiban bekövetkezett változást 15 napon belül köteles bejelenteni és új nyomtatványt kell kitöltenie. Egy gyermek után, csak egy jogcímen jár a normatív támogatás! Csak a mi óvodánkba járó gyermekét kell feltűntetni a nyilatkozaton

(Ezt a Nyomtatvány szeptemberben fogjuk kiosztani a szülők részére)

 

  

 

2.5. Étkezési igények jelentése

  • Betegség, vagy egyéb ok miatt a következő napi étkezés lemondása, illetve az étkezés megrendelése naponta 30 óráig lehetséges telefonon (az óvoda telefonszámán), vagy személyesen. Étkezés be ill. lejelentést facebook ill. egyéb üzenetként nem tudunk fogadni! Kórházi ebédrendelés esetében 8.30 óráig.

Az étkezések lemondása, vagy megrendelése a szülők kötelessége. Ha az óvodapedagógusok 2 napon keresztül nem tudják a gyermek távollétének okát (a szülő nem jelezte a hiányzást), akkor kötelesek az étkezésből a 3. naptól kihúzni. Ennek nyilvántartását a fenntartó is és a Magyar Államkincstár is ellenőrzi, ezért a 2 napon túli hiányzások után, étkezés tovább nem rendelhető a gyermek számára. Aki kisgyermek, étkezés megrendelés nélkül érkezik óvodába, őt ebéd előtt haza kell vinni, és csak másnaptól tudnak neki étkezést rendelni az óvónők. A megrendelt, de el nem fogyasztott étel a többi gyermek számára felszolgálásra kerül.

 

Megbetegedés esetében az aznapra megrendelt ebédet lehet elvinni ételhordóban 11.00-12.30 óráig. Se ezen túli időpontban, se további napokra az ebéd kiadására nincs lehetőségünk. Ételhordót kérünk szépen biztosítani elvitel esetére és az elvitel tényét egy füzetbe kérjük beírni szíveskedjenek.

 

 

Az óvoda Statisztikai KIR nyilvántartásához szükséges benyújtandó határozatok:

  1. Határozat hátrányos helyzet megállapításáról szóló jegyzői határozat
  2. Határozat halmozottan hátrányos helyzet megállapításáról szóló jegyzői határozat

 


2.6. A gyermekekkel kapcsolatos egészségügyi szabályok

Az óvodában csak teljesen egészséges gyermek tartózkodhat!

Beteg, gyógyszert szedő, még lábadozó gyermek bevétele az óvodába a többi gyermek egészségének megőrzése érdekében nem lehetséges. Ilyen esetben az óvónő nem is veheti be reggel a gyermeket a közösségbe! Az óvónőknek tilos otthonról beküldött gyógyszert elfogadniuk és beadniuk a gyermekeknek a nap folyamán! Kivételt képeznek az allergia (pipa, spray) a cukorbetegség és a napközben jelentkező láz csillapítására szolgáló készítmény.

Az óvodában megbetegedett (hányás, hasmenés, láz, erős köhögés, bőrkiütés tüneteit mutató) gyermeket legközelebbi óvodába érkezés alkalmával csak orvosi igazolással lehet befogadni. Betegség miatti hiányzás után orvosi igazolás bemutatása az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat előírása szerint szintén kötelező!

 

Fertőző betegség esetén (pl.  tetű…) bejelentési kötelezettsége van az óvodapedagógusok felé a szülőnek és orvosi igazolással hozhatják ekkor is gyermeküket óvodába.

 

Baleset vagy napközben megbetegedő gyermek esetén a gyermeket haladéktalanul ellátjuk, azaz a sebet fertőtlenítjük, bekötjük, a lázat csillapítjuk (vízpótlásról gondoskodunk, vizes borogatást alkalmazunk).  A baleset ill. betegség súlyosságától függően, ill. eszméletvesztés, lázgörcs, ismeretlen eredetű rosszullét esetén azonnal orvosról gondoskodunk (mentő,- orvos kihívása, elszállítása orvoshoz), vagy/és a szülőt értesítjük.

 

A gyermekek egészségvédelme érdekében az óvoda teljes területén - beleértve az udvart is- és annak 5 méteres környékén égő cigarettával belépni, illetve ott dohányozni tilos! Az óvoda nemdohányzó munkahely.

 

2.7. Egyéb szabályok

  • A gyermeket az óvodába érkezésekor a szülő (felnőtt kísérő) minden esetben személyesen, a csoportszobában adja át az óvónőnek, más esetekben felelősséget nem tud az óvónő vállalni a gyermekért.
  • Amennyiben a gyermek egyedül, vagy még kiskorú kísérővel, testvérrel jön az óvodába, a szülő köteles ezt írásban engedélyezni, és ezért a felelősséget is vállalni.
  • A szülőkön kívül csak abban az esetben viheti el más a gyermeket, ha erre a szülő írásban vagy szóban engedélyt ad.
  • A gyermek hazavitelekor minden esetben (az udvaron főleg) az óvónőnek szólni kell.
  • A nap folyamán, -a szokásostól eltérő időpontban- az óvónővel való egyeztetés alapján, az elvitel tényét szintén bejelentve vihető el a gyermek. A szülők tartsák tiszteletben a csoport napirendjét és az óvodai élet megzavarása nélkül vigyék el és hozzák be gyermeküket.
  • A szülőnek átadott, a szülővel hazafelé készülődő gyermekekért az óvodának a továbbiakban nincs módjában felelősséget vállalnia.
  • Válófélben, haragban lévő, vagy elvált szülők esetén csak a bíróság által kiadott jogi szabályozás szerint járhatnak el az óvónők. Ilyen esetben személyes kéréseknek egyik szülői fél számára sem nem járhatnak el.
  • A folyosókon, az udvaron, a kerékpártárolóban, azaz az óvoda területén hagyott értéktárgyakért az óvodának nincs módjában felelősséget vállalnia, ezért kérjük, hogy ne hagyják értékeiket (táskák, telefonon, kabát, csomag…) még rövid időre sem felügyelet nélkül!
  • Kerékpárokat a játszóudvaron tárolni balesetveszélyes és tilos.
  • A kerékpárral óvodába érkező gyermekek kerékpárjainak tárolását a helyi óvodai vezető engedélyezi, melyet a szülőknek írásban kell kérniük.
  • Amennyiben egy gyermekért az óvoda zárásáig nem jönnek, az óvónő megpróbálja értesíteni a szülőket és az óvodában megvárja érkezésüket.

 

A gyermekmosdók használati rendje –amennyiben a csoport már/még nem tartózkodik a csoportszobájában-a következő:

 

Reggeli időszakban: Legkésőbb 7.30 óráig a gyermekek a gyülekezős teremben tartózkodnak és akkor az ottani mosdó áll rendelkezésükre. Miután a csoport a termébe átment, attól kezdve a saját mosdójukat használják.

Délutáni időszakban:

  1. Ha a gyermekcsoport délután a csoportszobában tartózkodik, akkor…

…Gyermeklétszámtól függően, de legkésőbb 16.00 órakor a gyermekek a gyülekezős terembe vonulnak és az ottani mosdó áll rendelkezésükre.

A saját csoportszoba és a hozzá tartozó mosdó takarítása ill. fertőtlenítése a csoportszoba elhagyását követően folyamatosan zajlik. A másnapra előkészített helyiségeken az ajtót bezárjuk, jelezve ezzel, hogy azt a helyiséget reggelig már nem lehet használni. Kérjük a nyitva lévő mosdókat szíveskedjenek a gyermekek igénybe venni!

 

  1. Ha a gyermekcsoport a jó idő miatt az udvaron tartózkodik, akkor…

…általában 16.00 óráig a saját mosdót lehet használni. Ezt követő a takarítás folyamatosan zajlik, és a már kitakarított, lefertőtlenített mosdók ajtaját bezárjuk, jelezve ezzel, hogy azt a helyiséget reggelig már nem lehet használni. Kérjük, a nyitva lévő mosdókat szíveskedjenek a gyermekek igénybe venni!

 

 

2.8. Az óvodába járási kötelezettség

A Köznevelési Törvény értelmében 3 éves kortól az óvoda kötelező (óvodaköteles gyermek).

Ha a gyermek a Közoktatási tv. 24§ (3) bekezdése alapján vesz részt az óvodai nevelésben, és egy nevelési évben igazolatlanul 10 napot vagy ennél többet mulaszt, az óvodás gyermek esetében a gyermek tényleges tartózkodási helye szerint illetékes gyámhatóságot és a gyermekjóléti szolgálatot, valamint az általános szabálysértési hatóságként eljáró járási hivatalt értesíti az óvoda.

Jogszabályi hivatkozás: A szabálysértésről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012.évi II.tv. 247.§ „c” pontja szerinti szabálysértési tényállás megvalósulásához szükséges mulasztás mértéke az adott nevelési évben, a Kt. 24§ (3) alapján óvodai nevelésben résztvevő gyermek esetén 10 nap.

 

Igazolatlan hiányzásnak minősül: A csoport legalább egyik óvodapedagógusának tudta és belegyezése nélküli- előzetes bejelentést elmulasztó - óvodától való távolmaradás.

 

Az óvodától történő távollétet be lehet jelenteni telefonon, vagy személyesen is. Az óvodapedagógusok munkaidőben is csak az óvoda telefonszámán érhetőek el! A telefonon történő étkezési jelentés esetében kérjük Önöket, hogy hagyjanak üzenetet a csoport óvónőjének, egyéb megbeszélni való alkalmával kérjük röviden beszélni, mert az óvónőt a gyermekcsoporttól telefonhoz kihívni körülményes, mert ez az éppen folyó pedagógiai munkát megzavarja, a gyermekcsoport felügyeletét addig más személyre kell bízni.

Hosszabb megbeszélni való esetében időpont egyeztetéssel kérjenek fogadóórát az óvónőkhöz.

 

Amennyiben a szülő a tanév folyamán a nagycsoportos gyermekét három napnál hosszabb ideig nem hozza az óvodába,- kivétel betegség esetén- az óvoda vezetőjétől, a telephelyen a szakmai-vezetőtől kell erre engedélyt kérnie, melyhez a szükséges nyomtatvány el kell kérnie az óvónőktől. .

A fiatalabb életkorú gyermekek esetében (kis, és középső csoportos) a hosszabb távollétet néhány ( 1-2) alkalommal a csoport óvodapedagógusainak elégséges bejelenteni. Rendszeres távollétet ebben az életkorban is az óvodai vezető engedélyezhet a szülő írásbeli kérelmére.

A vezetőség saját hatáskörében, egyéni elbírálás alapján dönt a távollétek engedélyezéséről, vagy azt el is elutasíthatja.

 

2.9. A gyermekek nagyobb csoportjának meghatározása

  • A csoportot érintő, eldöntendő kérdések esetében az lesz a döntő, melyet :

az azonos csoportba járó, ugyanahhoz az óvónőkhöz tartozó gyerekcsoport létszámának 50%-a + 1 fő szavazati száma jelent.

  • Óvodai ügyet érintő esetekben: az óvoda gyermeklétszámának 50%+1 fő szavazati száma a döntő.
  • Külön, speciális foglalkozásokon való gyerekek csoportja esetében: az ehhez a foglalkozáshoz tartozó gyermeklétszám 50%+1 fő szavazati száma a döntő.

 

  1. Szülők az óvodába

 

3.1. A szülő jogai

  • A szülő joga a szabad óvodaválasztás (állami, egyházi, magán). A gyermeket elsősorban abba az óvodába kell felvenni, amelynek körzetében lakik, illetve ahol szülője dolgozik. A felvételről az óvoda vezetője dönt. Az óvodaköteles gyermek felvételét a kijelölt óvoda csak helyhiány miatt utasíthatja vissza.
  • A szülő joga, hogy megismerje az Óvoda Helyi Pedagógiai Programját, Szervezeti és Működési Szabályzatát, Házirendjét. A házirend egy példányát a beiratkozáskor a szülőnek betekintés céljából át kell adni.
  • Joga, hogy saját gyermeke fejlődéséről, magaviseletéről rendszeresen, részletes és érdemi tájékoztatást, a gyermek neveléséhez tanácsokat, segítséget kapjon. Mindezt abban az időpontban kérheti, amikor az óvónőnek nem a gyermekcsoport nevelését-oktatását kell ellátnia.
  • Az óvoda vezetője és/ vagy az óvodapedagógusok hozzájárulásával részt vegyen az óvoda napi életében.
  • A Szülői Szervezet munkájában tevékenyen közreműködhet.
  • Az óvodai Szülői Szervezet figyelemmel kísérheti a gyermeki jogok érvényesülését, a pedagógiai munka eredményességét. A gyermekek nagyobb csoportját érintő bármely kérdésben tájékoztatást kérhet az óvoda vezetőjétől, s az adott kérdés megtárgyalásakor, mint a Szülői Szervezet képviselője, tanácskozási joggal részt vehet a nevelőtestületi értekezleten.

 

3.2. A szülő kötelességei

A szülő kötelessége, hogy gondoskodjon gyermeke testi, érzelmi, értelmi és erkölcsi fejlődéséhez szükséges feltételekről.

Gondoskodjon gyermeke számára az óvodai érkezés időben történő megrendeléséről, távolmaradás esetében pedig a lemondásról.

A gyermek, abban az évben, amikor betölti augusztus 31-ig a harmadik életévét, a nevelési év napjától (szeptember 1-je) óvodakötelessé válik, mely szerint az oktatási időszakban legalább napi négy órán keresztül óvodai nevelésben kell részesülnie.

Kísérje figyelemmel gyermeke fejlődését, és a tőle elvárható módon segítse a fejlődés folyamatát, valamint a gyermek közösségbe való beilleszkedését, a közösségi élet szabályainak elsajátítását.

Rendszeresen tartson kapcsolatot a gyermekével foglalkozó pedagógusokkal, és részükre az együttnevelés érdekében a szükséges tájékoztatást adja meg.

Tartsa tiszteletben az óvoda dolgozóinak emberi méltóságát és jogait. A pedagógus, valamint az ő munkáját segítő alkalmazottak a nevelői- oktatói munka, illetve a gyermekkel összefüggő tevékenysége során büntetőjogi védelem szempontjából közfeladatot ellátó személynek számítanak.

Közösségi oldalakon, továbbá bármilyen egyéb megjelenési forma esetében (pl. You Tube) a felvételen érintett gyermektársakról, óvodai alkalmazottakról képmás, vagy hangfelvétel közzététele csak az érintett gyermek szülőjének, vagy törvényes képviselőjének ill. az érintett dolgozó engedélyével történhet. ( Ptk.80§ ).

A tanköteles kort, vagyis a hatodik életévét legkésőbb adott tanév augusztus 31-ig elérő gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben maradásáról 2020. január 1-jétől az Oktatási Hivatal dönt. Az eljárás a szülő kérelmére indul. A szülő bármilyen indok alapján vélelmezheti, hogy gyermeke számára az iskola megkezdése még nem indokolt. Az eljárást megindító kérelemben bármilyen releváns ok, körülmény, állapot, tény megfogalmazható, amely indokolttá teszi az iskolakezdés halasztását. Az eljárásban ezen körülmények vizsgálatára kerül majd sor. A szülő a kérelméhez bármilyen általa lényegesnek tartott dokumentumot mellékelhet, elkérheti az óvodától a gyermek fejlődését nyomon követő nyomtatványt is, és azt is csatolhatja.

 

3.3. A család és az óvoda közös nevelési elveinek kialakítása

Az óvodánkba járó gyermekeket arra neveljük, hogy tanulják meg tisztelni a felnőtteket, szeressék és fogadják el pajtásaik egyéniségét, másságát, tudják kifejezni magukat, de legyenek képesek alkalmazkodni is. Az esetleges konfliktusokat ne durvasággal, erőszakossággal, árulkodással oldják meg. Ezen törekvésünk sikeressége érdekében kérjük, hogy otthon is ezeket az alapelveket erősítsék gyermekeikben. Ne tegyenek a gyermekek előtt indulatos, negatív megjegyzéseket mások gyermekére, annak származására, az óvodára, az ott dolgozó felnőttekre.

 

3.4. A szülőkkel történő együttműködés

Annak érdekében, hogy a gyermekeket a nekik legjobban megfelelő módszer szerint neveljük, szükség van igazi együttműködésre, nyitottságra és őszinteségre.

Komolyabb probléma, konfliktus esetében mindenképpen keressék fel elsősorban a csoportjuk óvónőit, ha továbbra is szükséges az óvoda vezetőjét, vagy a szakmai vezetőt és velük, vagy vele közösen próbálják megoldani a konkrét helyzetet. Az együttműködés hiánya óvodaváltáshoz is vezethet, melyet mind két fél kezdeményezhet.

A szülőknek lehetőségük van és igényeljük is, hogy az óvodában folyó- napi- pedagógiai munkában aktívan részt vegyenek. A megfelelő fórumokon ötleteikkel, véleményükkel segítsék a közös gondolkodást, az együttnevelést. Ezek a következők:

  • Szülői értekezletek (évi három alkalommal)
  • Fogadó órák ( évi 1-2 alkalommal)
  • Közös rendezvények (alkalmanként)
  • Családlátogatás (beiratkozást követően, továbbá alkalmanként)
  • Óvónővel történő napi rövid megbeszélések

 

Ez utóbbihoz kérjük Önöket, hogy az óvónőt munkája közben hosszabb időre se a reggeli, se a déli időszakban ne vonják el a gyermekcsoporttól, mert balesetet idézhet elő és zavarhatja a nevelés, oktatás folyamatát.

A gyermekükkel kapcsolatos információt csak saját óvónőitől vagy a vezető óvónőtől, ill. szakmai vezetőtől kérjenek.

 

 

 

 

 

 

 

  1. Pedagógiai munka az óvodában

 

Az óvoda óvodapedagógusai a „Tarka mező” Helyi Pedagógiai Program alapján végzik nevelő- oktató munkájukat. Az érdeklődők óvodánk irodai helyiségeiben megtalálható iratot -az erre igényét az óvónőknél jelző szülő- megtekintheti és azt helyben tanulmányozhatja, valamint az óvoda honlapját is megtekinthetik.

 

  1. Az óvoda helyiségeinek, udvarának, eszközeinek a szülők által használhatóságának rendje

Az óvodában a gazdasági bejáratot közlekedésre csak az óvoda dolgozói használhatják. A családok és vendégek részére történő közlekedésre a bejárati ajtók szolgálnak.

A beszoktatás időszakában, továbbá alkalomszerűen is a gyermekek biztonsága érdekében, valamint az öltözői értékek védelme érdekében a folyosó ajtaját a zárva tarthatjuk, ebben az esetben kérjük a csengőt használni.

A konyhát a HACCP szabályait betartva csak az óvoda dolgozói használhatják.

A szülők és vendégek a rendezvények, a nyílt napok alkalmával az óvodai csoportszobákban -lehetőség szerint váltócipőt használva-, az udvaron pedig szabadon tartózkodhatnak. Amennyiben azt tapasztalják, hogy a gyermekük az óvodai játékot hazavitte, kérjük, hogy azt az azt következő napon szíveskedjenek visszahozni.

Óvodába érkezés és távozás közben az udvaron vagy az óvoda egyéb helyiségeiben történő esetleges balesetekért az óvoda dolgozói felelősséget nem vállalnak. Az óvoda zárva tartása idején az óvoda udvarában tartózkodni balesetveszélyes és tilos!

 

  1. Az óvoda anyagi felelőssége

 

A gyermekek otthonról behozott, az óvodai élet gyakorlásához nem szükséges eszközeiért, tárgyaiért az óvoda felelősséget nem vállal.

 

  1. Nyilvánosságra hozatal

 

Az óvodai Házirendet az óvoda vezetője készíti el a nevelőtestület véleménye alapján. A Szülői Szervezet egyetértési jogot gyakorol, a nevelőtestület elfogadja. A hatályos Házirend egy példánya a folyósón található szülői híradó táblán kerül kifüggesztésre és azt az érdeklődők helyben tanulmányozhatják.

 

  1. Felülvizsgálat rendje

 

Az óvodai Házirend felülvizsgálatát a Köznevelési Törvény szabályozza, valamint a Házirendben érintett felek a felülvizsgálatot kezdeményezhetik az óvodavezetőnek benyújtott írásbeli kérvényük alapján.

 

  1. A Házirend területi hatálya kiterjed
  • Az óvoda területére.
  • Az óvoda által szervezett - a nevelési program végrehajtásához kapcsolódó - óvodán kívüli programokra.
  • Az intézmény képviselete szerinti alkalmaira, külső kapcsolati alkalmaira.

A Házirend a különböző jogszabályokban megfogalmazott jogok, kötelességek érvényesülésének helyi gyakorlata, az intézmény saját működésének belső szabályzója. Megvalósításával biztosítja a pedagógiai programban foglalt célok elérését.

Betartása kötelező a társadalmi együttélés szabályainak megfelelően az óvoda gyermek,- és felnőtt közösségek, a szülői közösség minden tagjára, valamint az óvodával kapcsolatba lépő külső partnerek számára is.

 

  1. A Házirend megszegésére vonatkozó rendelkezések

A Házirendben foglaltaknak megtartását a munkaviszonyra vonatkozó rendelkezések megszegésére vonatkozó eljárások alkalmazásával lehet kikényszeríteni a pedagógusoktól és más alkalmazottaktól.

A Házirendben foglaltak megsértése mindenkire nézve ugyanolyan jogkövetkezménnyel jár, mint a jogszabályok megsértése.

A Házirend megsértése esetén az óvodavezető élhet intézményen belüli áthelyezéssel is.

 

  1. Jogorvoslati lehetőség

A Házirend megsértésével hozott intézményi döntés ellen jogorvoslattal lehet élhet.

Az óvoda, döntése, intézkedése, illetve az intézkedések elmulasztása ellen a szülő eljárást indíthat.

Az eljárás kezdeményezésére lehetőség van azon az alapon is, hogy a meghozott döntés, intézkedés vagy az intézkedés elmulasztása ellentétes a nevelési-oktatási intézmény házirendjében foglaltakkal.

 

Hódmezővásárhely, 2019. szeptember 2.

PH

 

Borsiné Csontos Ilona óvodavezető felhatalmazásával

 

 

 

                                                                                  Maksa Zsuzsa óvodavezető-helyettes

Asztali nézet